Skip to content
22/04/2014 / mimark

Renk Paletleri ve Design Seeds®

Renk, bir kompozisyonun baş öğelerinden biridir. Herhangi bir tasarımın, eskizinden son ürününe kadar her aşamasında biçimsel ve kavramsal bütünlük içinde varolan bir elemandır. En basitinden bir kart tasarlarken bile zeminde kullanılan kartonun renginden, kullanacağınız aksesuarlara ve yazıda kullanacağınız renklere kadar verilecek bir tasarım kararıdır, renk.

Geçen yazılarımda benim de hazırladığım ilham panolarını hatırlarsınız, konseptlerin bazıları tamamen renkler üzerineydi ve konseptten yola çıkarak renk paletleri hazırlamıştım. Bu renk paletleri, mimariden modaya, görsel tasarımdan kağıtişlerine kadar birçok alanda kullanılmakta ve onlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Scrapbook çalışmalarınızda da kolaylık sağlayacak, renklerin birbiriyle uyumu hakkında fikir verebilecek renk paletlerini internetten bulabilir veya kendiniz yaratabilirsiniz. Ben de geçenlerde bir web sayfasına ulaştım ve sizlerle paylaşmak istedim.

Aynen bahsettiğim gibi renk paletlerinden yola çıkarak yaratılmış bir fikrin sonucu olan Design Seeds’i incelemenizi öneririm. Aldığım bazı örneklerde de görüldüğü gibi, bir fotoğraftaki renklerden oluşan paletler sunuyor. Renklerin üzerine bastığınızda açılan sayfada ise o rengin başka hangi paletlerde olduğuna ulaşabiliyorsunuz.

Web sayfası: http://design-seeds.com/

ADoorHues_4

ColorField_7

MentalVacation_28

PeonyPalette

PigmentedPalette_1

SucculentSpring

SucculentTones_2

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: