Skip to content
13/12/2012 / mimark

ETSY’deki Dükkanıma Buyurun

Bugün bir konuya açıklık getirmek adına bu yazıyı yazıyorum. Bana genelde soranlar oluyor; “Etsy’de sattığınız ürünleri nasıl satın alacağız?” diye. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, bana mail yoluyla ulaşabilir, istediğiniz ürünü/ürünleri söyleyip havale yöntemi ile ödeyebilirsiniz. Ben de, ödemeyi aldıktan sonra en kısa sürede adresinize gönderirim. Onun dışında Etsy’ye üyeliği olanlar, daha önce oradan alışveriş yapmış olanlar zaten aynı şekilde benim dükkanımdan da alışveriş yapabilirler. Etsy ile ilk kez tanışanlar için kolay ve detaylı bir satın alma rehberi hazırladım.

1) Satın almak istediğiniz bir ürünü seçip “Add to Cart” butonuna basıyorsunuz. Eğer alışverişe devam etmek isterseniz, açılan pencerenin sağ üst köşesindeki “Keep Shopping” seçeneğini seçebilir ve almak istediğiniz diğer tüm ürünler için aynı adımları uygulayabilirsiniz.
etsy-2
2) Ardından sepetinizi görmek için  ekranın üstündeki barın sonundaki “Cart” yazılı butona basıyorsunuz ve sepete attığını ürünlerin listesini görüyorsunuz. Ship to yazılı yerden, bulunduğunuz ülkeyi seçerek kargo ücretini ürün fiyatına eklemiş oluyorsunuz.

3) Ürünlerin listesinin altındaki mesaj kutusuna satıcıya iletmek istediğiniz bir notunuz varsa onu iletebilir, ürünle ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz.
etsy-4
4) Yeşil renkli “Check Out” tuşuna basarak satıcı tarafından sunulan ödeme seçeneklerinden biri ile ödeme sayfasına geliyorsunuz. Paypal hesabınız yoksa, Paypal’ın misafirlerine yönelik sunduğu kredi kartı bilgilerinizi girerek yapabileceğiniz bir ödeme şekli bulunuyor. Aynı kredi kartı ile satın alma işlemini yapıyorsunuz. Böylece satıcı sadece paypal ile ödeme kabul etse de onun hesabına para aktarılabiliyor. Paypal üyesi iseniz, zaten kendi hesabınız üzerinden ödemeyi gerçekleştiriyorsunuz. Paypal üyesi olmak çok kolay. Aynı zamanda internette güvenli alışveriş yapmanızı sağlıyor. Ben satıcı olarak da müşteri olarak da paypal ile ödeme seçeneğini her zaman tercih ediyorum. Hesabınızda biriken parayı dilediğiniz zaman, istediğiniz bir banka hesabına aktarabiliyorsunuz. Hesabınızda para yoksa, vermiş olduğunuz kredi kartından ödeme yapabiliyorsunuz. Konumuzun dışında ama tavsiye ettiğim için biraz bahsetmek istedim.
etsy-3

5) Bu arada aklınıza takılmasın; fiyatlar dolar üzerinden olsa da siz kredi kartınız ile öderken o günkü kur üzerinden Türk Lirası’na çevirerek ödeme yapıyorsunuz.

6) Ödeme seçeneğinizi de belirledikten sonra siparişinizi onaylamadan önce tüm bilgilerin yazılı olduğu bir sayfaya geliyorsunuz. Burada ödeyeceğiniz toplam tutarı ve ürünlerinizi görebilir, satın almayı iptal edebilir, yazmadıysanız mesajınızı yazabilir ve kargo adresinizi değiştirebilirsiniz. Herşey onayladığınız gibiyse “Submit Order” tuşuna basarak siparişinizi onaylayabilirsiniz.

7) İşte bu kadar. Ürünleriniz alıcı tarafından hazırlanıp adresinize kargolanacak. Size de keyfini çıkarmak kalacak.

Aslında Etsy’de satıcı ya da müşteri olmak dışında da yapabileceğiniz keyifli işler bulunuyor. Örneğin hangi alanda bir ürün, malzeme vs. arıyorsanız o alanda satılan tüm ürünleri görebilirsiniz. Beğendiklerinizi favorilerinizin içine listeleyebilirsiniz. Aynı zamanda “Treasury List” denen listeler bulunuyor. Burada beğendiğiniz ürünleri belli bir başlık altında toplayıp sergiliyorsunuz. Ürünlerini beğendiğiniz satıcıları çemberinize ekleyip dükkanları da favori dükkanlarınızın listesine koyabilirsiniz. Böylece beğendiğiniz dükkanları ve ürünlerini güncel olarak takip edebilirsiniz. Benim hazırladığım listeleri görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Dükkanıma beklerim. Herhangi bir sorunuz olursa çekinmeden bana yazın. mylittleatelier@gmail.com Tavsiye, eleştiri veya yorumlarınızı da bekliyorum. Şimdiden iyi alışverişler.

Henüz dükkanımda gezinmediyseniz buyurun buradan
etsy-1

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: