Skip to content
06/12/2012 / mimark

Bir Scrapbook Sayfasının Yapılışı

Bugün, pazartesi günü paylaştığım scrapbook sayfasının yapılışını aşama aşama anlatmaya çalışacağım. Daha önceden de belirttiğim gibi ilk başta, ne renklerde bir çalışma olacağına, hangi fotoğrafı süsleyeceğime ve hangi malzemeleri kullanacağıma karar verdim. Yeniyıl öncesi yaptığım bu çalışmada; yeniyılın güzelliklerle, sağlıkla ve neşeyle gelmesini dileyerek yenidoğan bir bebeğin ailesine getirdiği sevgiyi, neşeyi, mutluluğu çağrıştıran bir fotoğraf seçtim. Yeniyıl konulu olduğu için kırmızı ve yeşil renklerde bir sayfa olmasına karar verdiğimden dolayı fotoğrafın siyah beyaz olmasının daha doğru  olacağını düşündüm. Yaşanmışlık hissi veren bir çalışma olmasını istediğimden kahverengi tonlara yer verdim ve buruşturma, eskitme, yırtma yöntemleriyle seçmiş olduğum desenli kağıtlarda değişiklikler yaptım. Önce desenli kağıtları kenarlarından gelişigüzel yırttım, ardından Distress Ink – Vintage Photo eskitme boyamla kenarlarını eskittim. Yer yer içeri doğru kıvırdım, yer yer yırtıkları büyüttüm. Aynı yöntemi zemin olarak kullandığım  kırmızı kartona daha az belirgin olarak uyguladım.

stage_02

Desenli kağıtların yanısıra kraft kağıdı kullanmaya karar verdim. Sayfanın yaklaşık yarısını kaplayacak şekilde olmak üzere bir parça koparıp birkaç kere buruşturup açtım. Kenarlardan eskitme ve yırtma yapmadım çünkü daha ince bir kağıt olduğundan yırtılmalar kontrol edemeyeceğim kadar fazla olabilirdi.

Ardından desenli kağıtlarımı ve buruşturduğum kraft kağıdı birarada hangi sıralamayla yapıştıracağımın şablonunu çıkarttım. Kadife kurdeleyi desenli kağıtlar arasında sınır olarak kullanırken kraft kağıdının altında kalmasını istedim. Kesişimlerine de çiçek yerleştirip oradan fotoğrafın kenarlarına doğru bir yayılım düşündüm. Melekleri elimin altında bulunan bir torbanın üzerinden dekupaj tekniğiyle kesip fotoğrafın üzerine kanatlar gelecek biçimde yerleştirdim.
Kısmen kompozisyona karar verdikten sonra sırayla kağıtları çift taraflı bant ile yapıştırdım.

stage_01

Bu arada önemli bir not; eğer herhangi bir metal aksesuar, düğme dikmeyi ya da dikiş izi çalışması yapamayı düşünüyorsanız kağıdı yapıştırmadan dikiş işlemini bitirmenizi tavsiye ederim. Sonrasında dikmek çok zor olacaktır. Aynı şekilde objelerin de sıralamasına, yapıştırmadan önce karar vermeniz, yapışmış bir malzemeyi söküp kağıda zarar vermenizi önlemiş olur. Ben de çiçekleri yapıştırmadan önce nereye nasıl kümeleme yapacağıma karar verip fotoğrafını çekiyorum. Yoksa onca malzemeye baka baka çalışırken bitmiş sayfanın nasıl olmasına karar verdiğinizi unutmanız çok olası.

Çiçekler, son zamanlarda yaptığım çalışmalarda vazgeçemediğim malzemelerden biri oldu. Çalışmanın genelinde ve özellikle fotoğrafın çevresinde bir çerçeve oluşturacak şekilde dizilmelerini çok seviyorum. Farklı çiçeklerle aranjmanlar yapmak hoşuma gidiyor. Saten, kağıt, kartondan çiçekler hatta beyaz kilden gül bile kullandım. Çiçeklerin yanısıra, Sizzix ile kestiğim dalları da sayfanın belirlediğim köşelerine yerleştirdim.

stage_03

Ardından yılbaşı süslerini andıran daireleri kırmızı ve yeşil kartondan ve kalın aydıngerden şekilgeç yardımıyla elde ettim. Aydıngerin buğulu görüntüsünün ardına kırmızı kartonları yerleştirip sadece kartonlara eskitme uyguladım. Aydıngerlerin üzerine altın yaldızlı stampa ile kartaneleri baskısı yaptım ve yeşil kartonlara beyaz keçe çıkartmalarımı yapıştırdım. Herbir rengi kendi içinde gruplayıp altın yaldızlı ipe alttan ve üsten geçirerek astım. Sadece ipleri üste sabitledim, böylelikle daireler hem sallanıyor hem dönebiliyor.

Sayfanın üstüne bordür olarak yerleştirdiğim koyu yeşil dantel üzerine pirinçten saat ile sol anahtarı şeklindeki metalleri diktim.
stage_05

Sayfanın en üst sol köşesine bir çiçek aranjmanı ve dal yerleştirip altına, üzerine yeni yıl dileklerinin yazılabileceği not etiketlerinden astım. Yine kırmızı ve yeşil kartondan etiket şekilgeçi ile keserek elde ettim. Tasarımın temeli olan “Sevgi”yi de yine vazgeçemediğim kelebeklerle birlikte etiketlerin üzerine yerleştirdim.

stage_04

Bu çalışmam, Kağıtvs.’nin sahipleri Leyla, Deniz ve İdil hanımların ricası üzerine oluştu. Yeniyıl konseptli sayılarında yayınlanması için, hem scrapbook hobisini tanıtan hem de bir sayfanın adım adım nasıl yapıldığını anlatan bir çalışma istediler. Ardından ilham, bir bebeğin ilk gülücüğünden geldi ve bu sayfa ortaya çıktı.
newyear_ulu

Bu ayki Kağıt vs. dergisi için yapmış olduğum bu çalışmayla ilgili daha fazla detayı okumak, çocuklarınızla son derece eğitici ve eğlenceli faaliyetler yapmak ve birçok malzemeyle tanışmak için Kağıt vs. dergisini almayı unutmayın, derim.
Scrapbooking malzemeleri için www.kagitvs.com.tr adresini ziyaret edip kendinize yeniyıl hediyesi sipariş edebilirsiniz. Eğer “Ben bu işlerle uğraşamam, vaktim yok.” diyorsanız bana mail (mylittleatelier@gmail) atın,  sevdiğiniz kişiye özel, sizi ve onu anlatan, bir sayfa tasarlayayım.

———————————
Beni takip edin / Follow me
Etsy: http://www.etsy.com/people/ebruulu?ref=si_pr
Facebook: http://www.facebook.com/pages/My-Little-Atelier/300772776600690
Twitter: https://twitter.com/my_lttleatelier
Pinterest: http://pinterest.com/mylittleatelier/
Scrapbook.com: http://www.scrapbook.com/myplace/index.php?mod=galleries

4 Comments

Leave a Comment
 1. hulya usta / Dec 6 2012 17:34

  muhteşem olmuş , tek kelimeyle muhteşemmm !

  • mimark / Dec 6 2012 19:01

   çok teşekkür ederim.
   beğenmenize çok sevindim. 🙂

 2. Zeynep / Jan 28 2013 06:33

  Scrapbook çalışmalarınız yabancı bloglarda gördüklerimiz kadar güzel.Türkiye’de de bu sanatın yayılmasını diliyorum.Başarılar.

  • mimark / Jan 28 2013 11:23

   Çok teşekkür ederim Zeynep hanım. Umarım bu konuyla ilgilenenler artar.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: