Skip to content
04/07/2012 / mimark

Planlı Olmak veya Plan Yapmak

Akıl plan yaparken Tanrı gülermiş. Hayat genellikle planlandığı gibi gitmez de diyebiliriz.

Bunu kabullendiğimden ve İnşallah, kısmet, nasip gibi kelimler hayatımda yer etmeye başladığından beri (ki bu durum çocuk sahibi olmakla paralel şekilde oluştu) genellikle yakın gelecek planları yapabiliyorum artık. Mesela sabahtan öğlen ne yiyeceğimizi, öğlen vakti akşam yemeğini, akşam saati sabahtan market alışverişini yapmayı planlıyorum. Çok denedim, çok uğraştım ama öyle anlar oldu ki gerçekten kontrolün bir noktadan sonra bende olmadığını farkettim. İşte o zamandan beridir çoğunlukla oluruna bırakmaya çalışıyorum hayatı.

Ama plan yapmadan da olmuyor. Önceki yazılarımda düzeni ve listeleri sevdiğimi söylemiştim. Oluruna bıraksam da ihtimaller çerçevesinde haftalık bir plan yapıyorum. Ama ne yazık ki artık kimseye kesin sözler veremiyorum zira tutamamaktan korkuyorum. İşte o anda devreye yeni kelimelerim giriyor ve planın belirsizliğini az da olsa netleştirebiliyor. İnşallah yarın görüşürüz, kısmetse cuma şurda buluşalım, Allah nasip ederse haftasonu şuraya gidelim.

Tüm bunların yanısıra geçen gün düşündüm; anne olmak, kariyer sahibi olmak, sosyal olmak, eş olmak, güncel kalmak, bilgi sahibi olmak, hayatla ilgili olmak, yaratmak, üretmek, kadın olmak…Tüm bunlar birarada olabilir mi, bir kadın tüm bunlar olabilir mi, olabilirse o kadının yapması gerekenler ne olur diye düşündüm ve bir liste yaptım.

Ortalama 9 saatlik bir mesai ve trafikte geçen sürenin dışında kalan zamanda, önce kendine bakacak, sağlıklı beslenecek, spor yapacak, günlük, haftalık bakımlarını yapacak/yaptıracak, sonra çocuğuna kaliteli zaman ayıracak, gelişimine katkıda bulunacak kitaplar okuyacak, gerekirse çocuklarla ve kişisel gelişimle ilgili seminerlere, çalışmalara katılacak, insan yetiştirmenin sorumluluğunu alacak, eşiyle vakit geçirecek, sohbet edecek, dertleşecek, başbaşa kalacak, ailesine, arkadaşlarına vakit ayıracak, sinema, tiyatro, konser, sergi, müze ve festivallere gidecek, sosyal ve kültürel aktivitelerde bulunacak, yeni çıkan dergileri, kitapları takip edip okuyacak, yeni mekanlara gidecek, açık hava aktivitelerinde bulunacak belki, hobisi olacak, atölye çalışmalarına katılacak, yeni bilgiler edinecek, eğitimlere katılacak, tüm bunları çalışmak için zaman ayıracak. Tüm bunların dışında evin işlerini takip edecek, eksiklerini, tamirini, tadilatını bilecek ve kariyer sahibi olacak, üretecek, yaratacak, çalışacak. Derken liste uzadı ve ben biraz ürktüm, mümkün mü, bunları yapan var mı, diye düşündüm. Sonra baktım iyi bir planlama ile çok da imkansız değil aslında. Uyguladım mı? Tabii ki hayır. Ama farkettim ki oluruna bırakarak da genel bir plan yapmak her zaman mümkün. Günü dilimlere ayırarak, kısa süreli hedefler koyarak, zamanı verimli kullanarak yukarıdaki listenin büyük kısmını gerçekleştirmek mümkün. Eşinizle bir kursa katılıp bir arkadaşınızla kişisel gelişim seminerlerine gidebilir, çocuğunuzla açık hava aktivitelerini, sergi, müze gezilerini gerçekleştirebilir, grup olarak festival, konser, tiyatro, sinema buluşmaları yapabilir bunları yemekle birleştirip yeni açılan mekanları deneyebilir, spor yaparken dergi okuyup uyumadan önce bir süre kitap okuyabilirsiniz. Diyorum ama derken ben bile pek inanamıyorum bu yaşam biçimine 🙂

Her neyse…Dün Pinterest’te “Organizing” panom için bakınırken karşıma çıkan pin bana bu konuda ilham verdi. Planlı, programlı olmayı ve listeler oluşturmayı sevenler için, ayrıca bahsettiğim yaşam biçimini organize etmenize yardımcı olması için çeşitli listeler hazırladım. Haftalık işler, temizlik, alışveriş listeleri, menü planı, günlük ajanda gibi 3 renkte İngilizce ve Türkçe setler tasarladım. Dilediğiniz rengi, seti ve listeyi üzerine tıklayarak bilgisayarınıza indirebilir ve çıktısını alarak kullanabilirsiniz.

Tüm planlarınızın gerçekleşebilmesi dileğiyle…

Bu arada, uzun zamandır hiç yazı yayınlayamadım ve  bunu farkedip soran takipçilerim oldu. İşte bu aralar  hayatı oluruna bırakınca ve planlanamayan bazı gelişmeler olunca böyle oldu. Yazamadım, iki satır yazıp da yayınlamak istemedim. Yarım kalan yazılarım oldu, içime sinmedi. Tamamlanmayı bekliyorlar. Sırayla yayınlayacağım inşallah 🙂  Tüm bunların dışında yakında satışa sunmayı “planladığım” scrapbook kitlerimi hazırlamakla çok meşguldüm. Etsy’de satışa açmak için onların hazırlıklarını yapıyorum. Takipte olun, duyuracağım.

Sevgiler

One Comment

Leave a Comment
  1. Burcu Arkut (@burcuarkut) / Jul 4 2012 09:35

    okudum tüm yazıyı! çok güzel:) ve doğru…:))
    planlama sevenler için de eğlenceli görseller olmuş. kullanmak iyi olur.
    plan olayında sıkıntı yaratan şey bence zaman.ve plana körü körüne bağlanmak. esnek olduktan sonra plandan zarar gelmez.öperim!
    http://www.girlielittlethings.blogspot.com/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: