Skip to content
19/04/2012 / mimark

Benim Güzel Sizzix’im

Bundan önce, yaptığım çoğu çalışmada belirtmiştim; kelebeklerin, harflerin, kalplerin, çiçeklerin ve çeşitli desenlerdeki kabartmaların Sizzix yardımıyla yapıldığını. Bu Sizzix nedir? diye soranlar olmuştu. İşte bugün Sizzix’in nasıl bir alet olduğunu ve Sizzix ile neler yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Farklı birçok malzemeyi (kağıt, karton, bristol, mukavva, kumaş, keçe, sac levha, balsa, suni deri) birçok değişik şekilde kesmenize yardımcı olan bıçakları sayesinde çok kısa sürede kart, kutu, fotoğraf süslemeleri yapabileceğiniz bir alet. Elektrik ihtiyacı olmadan, sizin kol gücünüzle çalıştığından ve az yer kaplayıp çok ağır olmadığından dilediğiniz yere götürüp kolaylıkla her an kullanabileceğiniz yardımcınız. Benim, bu kağıtişlerine ilk başladığım zamanlarda “Alsam mı, almasam mı?” diye günlerce düşünüp sonunda aldığıma hiç pişman olmadığım sağ kolum.

Çok çeşitli şekillerde bıçaklarının yanı sıra farklı birçok alfabe kalıpları, kutu, zarf şablonları ve kabartma kalıpları da bulunuyor.

Aşağıdaki videolarla Sizzix’in neler yapabileceğini görebilirsiniz.

Ben de bu yazımı hazırlarken hemen bir kart yaptım. Kartı yapmam sadece 5 dakika sürdü. Aşağıda fotoğraflarını paylaştığım karttaki tüm şekilleri Sizzix yardımıyla kestim ve kabartmaları yaptım.

Scrapbook, kart yapımı ve benzeri elişi çalışmalarına merakınız var ama nereden başlasam diye düşünüyorsanız, Sizzix iyi bir başlangıç olabilir.

Sizzix’i Türkiye’de bulabileceğiniz adresler:
YapYapıştır
Kağıt.vs
HobiniYarat

27 Comments

Leave a Comment
 1. seksekoyunparadigma / Sep 19 2012 10:13

  Bu tanıtım için çok teşekkür ederim. Sormak istediğim bir iki şey olacak.
  -Makine ile birlikte en azından 1 ad. kalıp geliyor mu? Kalıp olmadan makinenin hiç bir işe yaramayacağını düşünmekte haklı mıyım? O zaman ürünü alırken kalıp siparişi de vermem geriyor. O zaman maliyet artıyor. Öyle değil mi?
  -Diyelim ki tek bir motiften 10 adet kesmek istiyorum. Her defasında yeni bir kağıt mı yerleştiriyoruz. Yoksa bir büyük kağıttan 1 den fazla motifi tek hamlede kesebiliyor muyuz?
  Çoktandır sizzix edinmek istiyorum. Dönüp dönüp sitelerde sizzix seyrediyorum. Doğrusu epeyce pahalı bir ürün. Üstelik kalıplar ana makineden daha fazla harcama yaptıracak bana. Bir türlü karar veremedim. Hala elim gitmiyor ama keçe kesmek tam bir dert benim için. Bu yüzden hızlı üretim yapamıyorum. Açıkçası çok ihtiyacım var böyle bir alete. Astarı yüzünden pahalıya gelecek diye çok korkuyorum. Sizce de öyle değil mi?

  • mimark / Sep 23 2012 11:30

   Merhaba,

   Benim aldığım kutudan aletin yanında 4 bıçak kalıbı ve 1 de kabartma kalıbı çıkmıştı. Ancak sadece aleti de satın alma şansınız var. eğer yanında verdiği kalıplar işinize yaramayan şekillerse sadece aleti alıp ihtiyacınız olan kalıpları siparişinize eklemeniz daha faydalı olabilir.
   Sizzix’in 3 farklı bıçak kalıbı var. Sizzlits diye geçen bıçaklar daha az çeşit malzemeyi kesebiliyor, çünkü belli bir kalınlıktaki malzemelerle sınırlı. Diğer 2 çeşit bıçak ise keçe, bakır, balsa vb. farklı birçok malzemeyi kesebilir. ayrıca -ben kullanmadım henüz- 3 boyutlu objelerin de kesim kalıpları mevcut. bunlar da uzun kalıp olarak geçiyor.
   10 adet kağıdı kesmek pek mümkün değil ne yazık ki. Ancak hobiniyarat.com adresini ziyaret edip hem daha detaylı bilgi alabilir hem de siparişinizi oluşturabilirsiniz.

   ama aleti almakla işin bitmediği konusunda haklısınız. o yüzden gerçekten en sık kullanacağınız ve elle kesmesi mümkün olmayan şekillerin kalıplarını almak daha mantıklı olur.

   sevgiler,

   NOT: işiniz gereği ihtiyacanız varsa almanızı tavsiye ederim. hızlı ve temiz bir üretim olacaktır.

 2. cansuu / Feb 15 2013 12:37

  merhabe,ben big shotları yeni kesfettim.Ancak kesinlikle böyle bir alete ihtiyacım var.Big shot ve big shot pro arasında ne fark var acaba ?

  • mimark / Feb 18 2013 12:24

   Merhaba,
   Ben sizzix big shot kullanıyorum. Big shot pro daha büyük kesimleri yapabilmek açısından kullanışlı olabilir. Şeker kutuları, bannerlar ve kapı süsü kesimleri için yardımcı olabilir. Big shot pro diğerine göre fiyat olarak da daha yüksek. Ancak sizin ihtiyacınız ve çalışma alanınız neyi kapsıyorsa ve bütçeniz ne kadar ise ona göre bir alet almanızı tavsiye ederim. Ben scrapbook ve kart yapım çalışmalarımda big shot kullanıyorum ve benim için yeterli olduğunu düşünüyorum.
   Başka sorunuz olursa seve seve yardımcı olmak isterim.

   • esra / Jan 10 2014 11:18

    Merhaba..bende yeni kesfediyorum..bu urunu istanbulda nerelerde bulabilirim..yoksa sadece internet uzerinden alinan bir urun mu??

 3. Hande / Sep 11 2013 10:54

  Merhaba ben de yurtdışından sizzix makinası aldım keçe kesmek için. Sizin dediğiniz hangi çeşit kalıp keçeleri kesmek için kullanılıyor?

  • mimark / Sep 21 2013 13:22

   merhaba,
   bigz dies keçe kesebileceğiniz kalıplardır.

 4. kozmo / Sep 26 2013 03:16

  merhaba,ürüne gümrük ödüyormuyuz acaba ?

  • mimark / Nov 1 2013 16:56

   Merhaba,

   Gümrükle ilgili bir bilgim yok. Ben Türkiye’den aldım.

 5. Sena / Oct 2 2013 03:38

  Merhaba makinayı Almanyadan temin edebilir miyiz acaba bilgisi olan var mı ?

  • mimark / Nov 1 2013 16:58

   Merhaba,

   Benim bir bilgim yok. Sizzix.com sayfasından belki bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

 6. sema / Oct 21 2013 23:55

  mrblar keçe için bu makinayı almayı düşünüyorum fakat bu kalıplarına baktığımda neredeyse makina kadar pahalı sanırım yoksa benmi yanlış anladım bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

  • mimark / Nov 1 2013 16:58

   Merhaba,

   Kalıplar ucuz değil, evet haklısınız. Ancak çok kullandığınız şekillerin kalıplarını alıp kısa sürede keçe kesimi yapabileceksiniz.
   Onun dışında boyutlandırma da yapamıyorsunuz. Kalıplar tek boyda kesim yapabiliyor.

 7. sena / Feb 4 2014 15:54

  merhaba bu urunu tam olarak nereden ve kaç paraya alabilirim bilgilendirir misiniz ?:)

  • mimark / Mar 18 2014 20:10

   Merhaba,

   Sizzix ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için http://www.hobiniyarat.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 8. Ahmet / Feb 5 2014 21:03

  peki fiyat öğrene bilir miyiz ?

  • mimark / Mar 18 2014 20:10

   Merhaba,

   Sizzix ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için http://www.hobiniyarat.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 9. meryem / Mar 16 2014 16:43

  Çok güzel bir alet gerçekten yalnız bu kutular için ne tür kagit kullanilmali nereden temin edilir yardimci olursanız sevinirim

  • mimark / Mar 18 2014 20:09

   Merhaba,

   Kırtasiyelerde satılan her türlü kartonu kullanabilirsiniz.

 10. gül ciniviz / Mar 23 2014 23:31

  merhaba ben de sizzix big shot almaya karar verdim ama sizden bana bir konuda yardımcı olmanızı rica edicem ben daha çok keçe harf kesmek için kullanıcam bana yardımcı olursanız sevinirim hem büyük hemde küçük harf kalıbına ihtiyacım var hemen almak istiyorum ama hangi harf kalıbını alacağımı bilmiyorum

 11. Gül Ciniviz / Mar 24 2014 18:30

  Merhaba sizden bir rica olucak bende makineyi sipariş edicem ama bana küçük ve büyük harf kalıbı gerekli badilerin üzerini süslüyorum hangi harf kalıplarını almam gerekli yardımcı olursanız sevinirim harflerin boyutu 3 yada 4 cm civarı olsun istiyorum ama bir türlü karar veremiyorum şimdiden teşekkür ederim

  • mimark / Mar 24 2014 18:57

   Merhaba,

   Sizzix ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için http://www.hobiniyarat.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
   Ürünün kendisinin, aksesuarlarının ve kalıplarının tamamıyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

  • mimark / Apr 17 2014 17:42

   Merhaba,

   Sizzix ile ilgili daha detaylı bilgiye ve tüm bıçaklara ulaşmak için http://www.hobiniyarat.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 12. Sinem taskıran / Jun 6 2014 19:08

  Mrb ben de bu makınadan almak ısıtıyorum fakat nereden alacam bılemıyorum.samsunda oturuyorum.makınanın büyüğünü almak daha avantajlı sanırım.benım anlamadığım su ik kalıpları en fazla ne kadar kullanabılıyoruz.yoksa uzun sure gıtmıyorm.cunku cok pahalılar.her motıf ıcın ayrı kalıp şart sanırım.yardımlarınızı rıca edıyorum.

 13. Sue / Jun 21 2014 15:47

  merhaba ben amerikadan kendimicin sizzix makinasi ve kaliplarini getirdim bir sure kullandim ama inanin cok degil ve kaliplarida var ayrica cami daha paketinde hic kullanilmamis tekrar amerikaya donecegim icin valizimde yer kaplamamasi icin satiyorum ilgilenen arkadaslar olursa mail adresim tuanacraft@hotmail.com
  Yardimci olursaniz cok sevinirim tesekkurler..

 14. ebru / Aug 20 2014 15:02

  merhaba sue kaça saıyosunuz acaba

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: