Skip to content
12/03/2012 / mimark

Zordur Eski Fotoğraflara Bakmak

Scrapbook çalışmaları yaptıkça, bu konuda yazdıkça ve yazmak için araştırdıkça, bir de vintage ve eski görünümlü kağıt desenleri tasarladıkça kendimi eski fotoğrafları karıştırırken buldum. Eh sonunda olacağı da buydu.
Eski fotoğraflara bakmak bazen zordur. Her ne kadar yaşanmış güzel anları hatırlatsa da eksilenler olmuştur, değişenler olmuştur. Hiçbir şey o günkü gibi değildir ve  bazıları artık yoktur. Ama eski fotoğraflarda başka bir hava ve ruh vardır. Çekilip de “Bakayım nasıl çıkmış. Yok olmamış silelim bir daha çekelim.” gibi düzeltmeler yoktur. Olduğu gibidir o an ve kişiler. Nasıl çekilmişse o kalır yıllar sonraya da. Baskılarındaki renkler; siyah-gri-beyaz ve sepia tonları, basıldıkları kağıtlar, kenarlarındaki tırtıklar, üstlerine veya arkalarına yazılan tarih ve notlar. O zamanlar başkaymış. Farklıymış. Belki azmış imkanlar ama bizler için çok değişikmiş. Bugün çektiğimiz fotoğrafları basmıyoruz bile, sosyal ortamlara yüklüyoruz. Çocuklarımıza kalacak fotoğraf kutuları, fotoğraf çekmeceleri olmayacak. Belki CD’ler, harici diskler veya USB’ler. Gerçi onların bile bir ömrü var, çok fazla saklayamayacaklar anılarımızı.

Yıllar öncesinden bugünlere gelen bir fotoğraf aldım anneannemden. Zor açılan fotoğraf çekmecesinden. Artık bizlerle olmayan birçok dostun, kardeşin, akrabaların anılarıyla dolu olan. Ama ben çok eksiği olmayan bir fotoğraf seçtim; anneannemle dedemin nikah fotoğrafı. Evet, annem, teyzem yok, ama birkaç sene sonra onlar da karelerde olacak, bizler yokuz, ama biraz daha sonra ekleneceğiz. Ve ben, bugün, orada olmayanlar adına o güne dokunmak istedim. Hayata ve sevgiliye olan bağlılığı ve sevgiyi ifade eden siyah ve kırmızı güllerle süsledim fotoğrafı.

Kullandığım teknikler yırtma ve eskitme, tabii ki. Onun dışında siyah renk stampa ile yaptığım baskılarım ve çiçekli bordür şekilgeçimle süslediğim kartonum var. Fotoğrafın üzerine ise buğulu bir hava vermesi için aydıngerle örtü yaptım. Fotoğraflarda görünmüyor ama aydınger duvak gibi kalkıp açılabiliyor. Beyaz çerçeve ise IKEA’dan.

NOT: Fotoğraflara özel efekt uygulayarak biraz eski bir hava vermek istediğim için net ve parlak değiller.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: