Skip to content
23/02/2012 / mimark

Scrapbook Teknikleri – 1

Scrapbook ile ilgili genel tanıtım yazısı ve malzemeler hakkındaki bilgilerden sonra, bahsettiğim malzemelerin nasıl ve ne zaman kullanılacaklarına dair bilgiler vermeye çalışacağım. Bugün en çok kullanılan teknik olan kesme tekniklerinden bahsetmek istiyorum. Klasik cetvel ve falçata kesiminin dışında -ki bu yöntem meslek eğitimin gereği benim hepsinden sık kullandığım yöntemdir – varolan diğer tekniklerden bahsedeceğim.

Daha önceden, malzemeleri anlatırken kesim aletlerinden bahsetmiştim. Aşağıdaki fotoğrafta bir kartonu veya kağıdı kesmek için kullanılan giyotin çeşitleri görülmektedir. Kartonları daha küçük parçalara ayırdığınızda da yeniden giyotinin kenarındaki cetvel yardımıyla kesiminizi yapabilirsiniz.

Elinizdeki fotoğraf kartona sığmadı ya da içinden belli bir alanı kullanmak, gerek duymadığınız bölgeyi kesmek  istiyorsunuz ve fotoğrafı küçültmeniz gerekiyor. Kesmek istediğiniz yerleri işaretleyip kesiminizi yapabilirsiniz.

İhtiyacınız kadar büyüklükteki kartonu kestiniz, fotoğrafınızı da kullanmak istediğiniz boyuta getirdiniz. Bundan sonra fotoğrafın kenarlarından ne kadar çerçeve bırakacağınıza karar verip işaretleyerek işaretli noktalardan kartonu yeniden keserek kullanılacak son boyuta getirebilirsiniz.

Tüm kesme işleminiz bittikten sonra fotoğrafı, arkasına çift taraflı bant uygulayarak kartonunuza yapıştırabilirsiniz.

Tüm kesimleri kağıt kesicilerle veya giyotinlerle yapmak zorunda değilsiniz. Zaten bazı durumlarda isteseniz de yapamazsınız. Bu durumda makas ve falçatanız imdada koşarlar.
Çizim şablonlarınızı kullanarak dilediğiniz şekli veya harfi çizip makas ve falçata yardımıyla keserek çalışmalarınıza yapıştırabilirsiniz.

                                                          

Yukarıdaki teknikler kullanılarak yapılan scrapbook örneklerini aşağıda görebilirsiniz.

Fotoğraflar: Creating Keepsakes’ The Encyclopedia of Scrapbooking – ed. Tracy White, A Leisure Arts Publication, 2005.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: