Skip to content
16/02/2012 / mimark

Scrapbook Malzemeleri – 02

Albüm: Hazırladığınız scrapbook çalışmalarınızı yaptığınız boyutlara uygun albümlerde veya dosyalarda saklayabilirsiniz. Yurtdışında bulabileceğiniz desenli kağıtlar çoğunlukla 30cmx30cm (12inchx12inch) boyutlarında olduğundan, albümler de genellikle o boyutta satılıyor. Ancak A4 veya A3 boyutunda yapacağınız çalışmalarınızı saklamanız için kırtasiyelerde dosyalar bulabilirsiniz. Ne yazık ki scrapbook albümleri ülkemizde satılmıyor. Ama derseniz ki; “Madem bu işe giriştim albümümü de ben yaparım. Mukavvayı desenli kağıtlarımla, kartonlarımla kaplar, süslerim içine de işlerimi koyarım.” o zaman ben de  derim ki; “Harikasınız. Daha ne olsun, elinize sağlık.”


Kalem ve Çizim Gereçleri:
Elinizden çizim, boyama, ilustrasyon, karikatür işleri geliyorsa zaten kalemleriniz de yanıbaşınızdadır. Yoksa kuru kalem, keçeli kalem, renkli jel kalemler, farklı uç kalınlıklarında kalemler ile koyu renk kağıt ve kartonlara yazmak için simli, fosforlu ve beyaz renk kalemlerden edinebilirsiniz.

Çeşitli boyut ve şekillerin olduğu şablonları da kullanabilirsiniz, hatta şekilgeç yerine şablondan çizim yapıp makasla kesim yapmanız da mümkün. Ama zaten bilgisayar kullanıyorsanız ve çizim, grafik programlarına hakimseniz dilediğiniz gibi çizip boyayabilir ve çıktısını alıp malzemeyi kullanabilirsiniz.


Stiker:
Kırtasiyelerde çeşit çeşit stikerlar bulmanız mümkün. Çocukluğumuzdan beri zaten defterlerimize kitaplarımıza yapıştırır dururuz. Hatta bir zamanlar gözleri oynayan süngerli, kabarık stikerlar vardı. Ben çok severdim onları. Scrapbook çalışmalarında stikerlar sıkça kullanılmakla beraber, kendi hazırlayacağınız en ufak bir süs bile stiker amaçlı kullanılabilir. Herhangi bir şekli kesip, simle, düğmeyle, boncukla süsleyip çift taraflı bant ile çalışmanıza yapıştırabilirsiniz.

Süsleme Malzemesi:Düğmeler, kurdeleler, kumaşlar, boncuklar, taşlar, metaller, metal teller, çeşitli ip, iplik ve iğneleri sanırım anlatmama gerek yok. Süsleme işi tamamen elinizin altında bulunan malzemelere, sizin zevkinize ve yaratıcılığınıza kalıyor. Ne malzemeleri ne amaçla kullanacağınızı zaman içinde görüp siz bile şaşırabilirsiniz.

Belki farklı olarak çift uçlu raptiyeler (brad) ve kuşgözlerinden (eyelet) bahsedebilirim. Çift uçlu raptiyeler ülkemizde, düz renklerinin bile artık çok satılmadığı, belki de hiç ihtiyaç duyulmadığı için bulunması bile zorlaşmış durumda olan bir malzeme. Ancak yurtdışında bu işle ilgilenenlerin çeşit çeşit, renk renk çok sık kullandığı bir malzeme. Belki bizde de bu işe ilgi duyanların sayısı arttıkça ihtiyaçtan doğan taleple bazı ürünlere kavuşabiliriz. Daha önceden de dediğim gibi çoğu ürünü Yapyapıştır‘dan bulabilirsiniz.

Neyse gelelim kuşgözlerine. Kuşgözü dediğim şey aslında çok yabancı değil. Belki ismi yeni gelmiş olabilir. Ya da biliyorsunuzdur. Hani karton ve kağıttaki delikleri, duvar takvimlerinin bazılarında olan deliği, isim kartlarındaki zincirin geçtiği delikleri açılmasınlar diye sabitleyen metal halka. Ama bu işte aklınıza gelebilecek her rengi farklı boyutlarda hatta farklı şekillerde bulmanız mümkün. Ama yurtdışında, bizde yine yok yine yok 😦 Haydi artık scrapbook hobisine ilgi artsın da bu ürünleri ülkemizde bulabilelim.


Şekilgeçler:
İngilizcede “punch” olarak geçen şekilgeçler yardımıyla kartonlardan ve kağıtlardan farklı birçok şekil çıkarmanız mümkün. Kullanımı kolay ve oldukça da keyifli. Farklı boyutlarda çiçek, melek, kelebek, yaprak, daire, etiket, kurdele ve daha birçok şekil kesebilirsiniz.


Baskı malzemeleri ve Stampalar:
Şekilgeçler dışında en sık kullandığım diğer malzeme de daha önceki yazılarımda da bahsettiğim stampalarım ve baskılarım. Baskı malzemeleri sünger baskılar (Türkiye’de en sık bulabileceğiniz baskı çeşidi), akrilik (clear acrylic stamp) ve ahşap (wooden stamp) olarak 3 şekilde oluyor. Ahşap baskılar biraz daha fazla yer kapladığından çok tercih etmeyebilirsiniz. Diğer akrilik baskılar incecik olduklarından daha az yer kaplamaktadır. Akrilik bir tabana yapıştırıp istediğiniz renk bir stampa ile renklendirerek baskıyı yapabilirsiniz. Her iki malzeme de, işiniz bitince ıslak mendille temizlenebildiklerinden kullanımları son derece kolay ve pratiktir.

Baskıyı yaptığınız kağıdın emici özelliği baskının kuruma süresini etkilemektedir. Örneğin kuşe gibi parlak bir yüzeye baskı yaptığınızda ısı tabancası (heat gun) ile kurutmanız gerekir. Yoksa en ufak bir parçanın değmesiyle bütün baskı bulaşır. Kartonlar daha emici olduklarından baskı hemen emilip kuruyabilmektedir.

Kabartma Tozları ve Stampaları (Embossing Powder and inks): Yapmış olduğunuz baskı henüz kurumamışken üzerine dökeceğiniz toz, ısı tabancası yardımıyla eriyerek baskının kabarıp parlamasını sağlıyor.


Eskitme boyalar (Distressing inks):Stampa amacıyla da kullanabileceğiniz gibi esa amacı kağıda eskimiş hissi vermektir. Renk seçenekleri çok fazladır. Ancak Vintage Photo ve Tea Dye renkleri en sıklıkla kullanılan ve eskitmeye yarayan boyalardır. Başlangıç için ilk almanız gerekenler bu renkler olmalıdır.Eskitme işlemi aynı şekilde chalk denen tebeşir gibi malzemelerle de yapılabilmektedir. Ben kullanmadığım için ıslak olanlarıyla karşılaştırmam veya kullanımlarıyla ilgili bir yorum yapmam doğru olmaz. Ama verdiği etki birbirine çok yakın.

Tüm bu malzemelerin kullanımlarını yaptığım ve yapacağım çalışmalarda görebileceğiniz gibi, ayrıca “Scrapbook Teknikleri” adıyla yazacağım yazılarda da bulabileceksiniz. Burada malzemeleri genel olarak tanıtıyorum. Herbir başlığın altında farklı markalarda çeşitlenen çok çok fazla ürün bulunuyor. Kullandıklarımı kendi tecrübelerime dayanarak burada tanıtmaya çalışıyorum ama birçoğunun kullanımını da zaman içinde paylaşacağım.

Kaynaklar ve daha fazlası:
http://kaisercraft.co.nz/tag/charity.html
http://retrospection.typepad.com/my_weblog/2009/07/layouts-storage.html
http://ragsnehali.blogspot.com/2009/08/bridal-shower-premade-scrapbook-album.html
http://www.sunnystampinstore.com/ScrapbookClassesbyEmailStore.htm
http://tammysonestopscrapshop.com/albums/12×12/dog-framed-scrapbook-album/prod_558.html
http://www.baby-memory-books.com/Rag_and_Bone_12x12_Scrapbook_Pink_Stripe_p/rag-12a-pink-stripe.htm
http://www.scrapbookgifts.com/wodefasc.html
http://www.gd-wholesale.com/wholesale-dir/a23c/e3494f/arts-crafts-stocks-s-9.html
http://gzjcprinting.com/sticker.html
http://www.scrapbook.com/

3 Comments

Leave a Comment
 1. ataşehir web tasarım / Apr 10 2013 15:01

  I have read so many content about the blogger lovers except
  this piece of writing is in fact a fastidious post, keep it up.

  • mimark / Apr 10 2013 15:35

   thank you so much.

Trackbacks

 1. Scrapbook Teknikleri – 2 « Benim Küçük Atölyem

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: