Skip to content
02/02/2012 / mimark

Scrapbook Malzemeleri – 01

Bugün fotoğraf süsleme işinde kullanılan temel ve yardımcı aletlerden, malzeme ve gereçlerden bahsedeceğim. Tabii ki bu aletlerin kullanım alanlarını scrapbook ile sınırlandırmak doğru olmaz. Her zaman fotoğraf kullanacağız diye bir kaide de yok. Tebrik kartı yapımı, butik torba tasarımı, çerçeve süsleme, kapı posteri tasarımı gibi çalışmalarda da aynı malzemeler ve aletler kullanılıp aynı yöntemlerle tasarım yapılabilmektedir.

Eh o zaman fotoğraf süsleme olarak konuyu kısıtlandırmamalıyız. Genel olarak kağıt işleri yapımında kullanılan malzemeler diyebiliriz. Aşağıdaki malzemelerin çoğu zaten okuldaki elişi derslerinde tanışıp kullandığımız malzemeler. Pek yabancı değiller. Bazıları -ki onlar zaten işin lüksü- bu konuyla ilgilenince daha çok karşımıza çıkan yeni araçlar-gereçler. Yazının ve malzeme tanıtımlarının devamı gelecek.
Yapıştırıcı ve makas konusundaki destekçim Scotch(r)‘a da özel teşekkürlerimi burada sunmak istiyorum.

KESİM ALETLERİ:

Makaslar çeşitli boylarda olmakla birlikte ince veya kalın uçlu olarak da çeşitli şekillerde olmaktadır. Aynı zamanda uçları değişen zig-zag, dalgalı, kıvrımlı ve daha farklı birçok şekilde kesim yapan şekilli hobi makasları da bulunmaktadır. Bir de maydanoz makası olarak satılan ancak kırpık kırpık kesim yapmak için kullanabileceğiniz makaslar da bulunmaktadır. Makas sadece kağıt kesmek için kullanılmayıp kumaş, iplik, kurdele, yün, misina, ince tel vb. ürünleri de keserken kullandığımızdan en en başta elimizin altında bulunması gereken aletimiz. Hele ki kağıt işleri yapıyorsanız şekilli, ince uçlu, uzun, kısa gibi çeşitlerini de bulundurmakta fayda var.

Maket bıçakları veya falçatalar da daha çok kağıt, karton, mukavva gibi malzemeleri kesmede kullanılmaktadır. Kalın mukavva veya maket kartonunu makasla kesmektense falçata veya maket bıçağı kullanmak daha doğru olur. Ayrıca maket bıçağını kullanarak bir cetvel yardımıyla daha kontrollü, kesintisiz ve düz parçalar kesersiniz.

Giyotinler de bir diğer kesim aletleridir. Daha hızlı kesim yapmanızı sağlamasına rağmen yer kaplaması ve evdeki ufaklıklar için tehlike teşkil etmesinden dolayı tercih etmeyebilirsiniz. Ancak kesim yerleri belirli bir kağıdı oldukça kısa sürede kesebilmektedirler.


Kesim matı: Maket bıçağı veya falçata ile çalışırken masanızın kesilmemesi için mutlaka kesim matı edinmelisiniz.


YAPIŞTIRICILAR:
Fotoğraf süsleme çalışmalarında çift taraflı bant oldukça sık kullanılmaktadır. Çift taraflı bantların bir de mounting tape veya foam dot diye geçen yükseltmeli olanları var. Scotch(r) markası ile satılan mounting tape’lerden kırtasiyelerde bulmanız mümkün. Scotch(r)’un ülkemizde satılan diğer yapışkanlı bantlarından görünmez olan kristal bant, yapışıp çıkabilen removable tape, maskelemede kullanabileceğiniz masking tape ve çeşitli güçlerde çift taraflı bant çeşitleri bulunmaktadır. Ayrıca anaokulu yıllarından itibaren hayatımızda olan stick yapıştırıcı yine elişi çalışmalarının vazgeçilmezidir.

Tavsiye: Çift taraflı bant veya benzeri yapışkanlı malzemeleri kesmek için ayrı makas kullanın. Zamanla makas, temizlenmediği takdirde hiçbir şey kesemez hale geliyor. Neredeyse açılamadığı bile oluyor. Tavsiyenin tavsiyesi: Yapışkan birşeyi kesip işiniz bittikten sonra mutlaka temizleyin. Temizlemek için maket bıçağı veya silgi kullanabilirsiniz. Silgi, çıkmayan etiket kalıntılarını da temizlemekte birebirdir.

Yine Scotch(r)’un çift uçlu yapıştırıcısı ince, hassas veya geniş alanlarda yapıştırma işleri için ideal. Ancak sıvı yapıştırıcı olduğu için ince kağıtlar yerine daha kalın olan kağıtlarla kullanmayı tercih etmenizi öneririm. Bir diğer yapıştırıcı tipi ise sprey yapıştırıcılar. Yapışacak alanı eşit olarak spreyleyerek kullanmanız gerekmektedir. Bunların kullanımı biraz daha tecrübe istiyor ve çok güçlü yapıştırdıklarından en ufak bir kaymada geri dönüşü biraz yıpratıcı olabilir. İnce kağıtlarla çalışmanın yapıştırma konusunda zorlukları olduğunu tamamen kendi tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim.

Silikon yapıştırıcılardan bahsetmeden geçmiyorum tabii ki. Sıcak silikon yapıştırıcı oldukça dayanıklı ve kuvvetli olmasının yanı sıra elde ciddi yanıklara sebep olabiliyor. Kullanırken çok dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Erimiş haldeki silikonun yapıştırdığınız parça çevresinde çapakları olacaktır. Onları temizlemek için tamamen katılaşmasını bekleyin. Sıvı haldeyken temizlemeye çalıştıkça silikon uzayacağından her yerinize bulaşmış hale gelebilirsiniz, tıpkı rende kaşarlı domates çorbası içmek gibi. Ama onu da sorun etmeyin, kuruyunca hepsi temizlenir. Soğuk silikon da genellikle incik boncuk yapıştırmada kullanılıyor. Minnacık boncukları veya kağıtları sıcak silikonla yapıştırmaya kalkmayın. Ya da cımbız kullanın, eğer soğuk silikonunuz yoksa.
Gerçekten ciddi yanıklar oluşuyor ve şöyle söyliyeyim; etinizi silikondan kurtarmak için kurumasını beklemek zorunda olduğunuzdan kuruyana kadar hiçbir şey yapamadan acı çekiyorsunuz. Bu şekilde anlattığıma bakıp da kullanmamazlık etmeyin, silikon bu işlerde hayat kurtarır. Metali, plastik, karton, kağıt, kumaş, kurdele vb. birçok malzemeyi yapıştırmanızı sağlar hatta bazen onları yapıştıracak tek yapıştırıcıdır. Silikon tabancası olmadan olmaz.Bazen de mukavvayı veya benzeri sert bir malzemeyi kaplamak istersiniz. İşte o zaman tutkal kullanmanızı öneririm. Nalburlardan da bulabileceğiniz gibi, yine Scotch’un veye başka markaların tutkallarını kırtasiyelerden temin edebilirsiniz.

Dün paylaştığım yazımdaki çalışmalarımdan bahsedecek olursam; desenli kağıtları yapıştırırken kuvvetli çift taraflı bant, objeleri yapıştırırken hacimli görünmelerini istediğimden yer yer tek kat ve iki kat çift taraflı köpük bant ve düğmeleri, çiçeklerle kurdeleleri yapıştırmak için de sıcak silikon kullandım.

KAĞITLAR:
Kartonları, elişi ve krapon kağıtlarını renk renk her kırtasiyede ve ofis malzemesi satan marketlerde bulmanız mümkün. Zaten hepimizin bildiği malzemeler bunlar. Esas bu işte sıkça kullanılan desenli kağıtları temin etmek önemli. Çeşitli çizim ve grafik programlarını kullanmayı biliyorsanız kendinizin tasarlaması mümkün. Yakın zamanda benim tasarladığım kağıtları da sayfamda bulabileceksiniz. Ayrıca başka sürprizlerim de olacak. Şu anda hazırlık aşamasındayım.
“Ben tasarlayamam, hazırını alır kullanırım.” derseniz ister tek taraflı ister çift taraflı desenli kağıtları Yapyapıştır‘dan bulabilirsiniz. Onun dışında internetten bilgisayar ortamında kullanıma hazır veya adrese teslim kağıt satın alabileceğiniz websayfaları oldukça fazla. Tabii ki yine bu adreslerin tamamı yurtdışında. Ancak dijital olarak satılanları, ödemeyi yapar yapmaz bilgisayarınıza indirip kullanabiliyorsunuz. İster çıktı alın isterseniz dijital scrapbooklar yapın. Tercih sizin. Aşağıda birkaç tane websayfası paylaşıyorum, bu sayfalardan çeşit çeşit desenli kağıt bulmanız mümkün.

Shery K Designs — http://www.sherykdesigns.com/shop/index.php
Moonsteam Design Studio — http://www.moonsteamdesign.com/
The Shabby Princess — http://shabbyprincess.com/default.asp
Blackleaf Studios — http://shopblackleaf.com/index.php?act=viewCat&catId=11
Free Digital Scrapbooking — http://freedigitalscrapbooking.com/digital_scrapbooking_papers.html

Paper source — http://www.paper-source.com/cgi-bin/paper/paper/12×12-paper.html
Scrapbook Paper — http://scrapbookpaper.com/
The Paper Pinwheel Company — http://www.paperpinwheelco.com/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: