Skip to content
30/01/2012 / mimark

Kağıttan Kase Yapımı

Geçen haftalarda hazırladığım “Sağlıklı Çay Saati” sofrasından hatırlarsınız belki. Çayları, kraft kağıdından yaptığım kaselere koyup sunmuştum. O kaselerin yapılışını da sizlerle paylaşacağımı söylemiştim. Başta biraz zorlayıcı olsa da eliniz alışınca rahatlıkla yapabileceğiniz kağıttan kaselerin adım adım yapılışı. Buyrun.

Şimdiden kolay gelsin.

30cm x 30cm’lik bir kağıdı her iki yönünden de ikiye katlayın.

Kağıdın tümünü her iki yönden ikiye katladıktan sonra, kağıdın yarısını da ortadan geçen çizgilere doğru tekrar ikiye katlayın. Aynı işlemi her iki yönden de yapınca kağıdın, 5 numaralı resimdeki gibi toplam 16 adet küçük kareye bölünmüş hale geldiğini göreceksiniz. Kağıdı tamamen açıp ortadan yatay olarak ikiye katlayın.

İkiye katladığınız kağıdı bir dikdörtgen kabul ederek üstte kalan yarıyı ikiye bölecek şekilde her iki diagonali üzerinden katlayın. Herbir katlamayı bir önceki diagonali açıp yeniden katlayarak yapın. 8 numaralı resimde görüldüğü gibi diğer yarıyı da aynı şekilde diagonaller üzerinden katladığınızda 9 numaralı şekilde olduğu gibi kat izlerini göreceksiniz. Kağıdı açtığınızda bu sefer dikeyden ikiye katlayıp 7. ve 8. adımları tekrarlayın.

Böylece 10 numaralı resimde görülen kat çizgilerini elde etmiş olacaksınız. Diagonallerin önceki kat yerlerinin kesişimlerinden geçmesi bir sonraki adım için önemlidir. 11. adımda görüldüğü gibi köşelerde oluşan üçgenleri ikiye bölen kat yerlerini iyice katlayarak yukarıya doğru yükseltin. Yükseltilen üçgenler kendiliğinden çevresindeki kat yerlerinden katlanarak kapalı bir şekil haline dönüşecektir. İşin en kritik ve karışık kısmı 12. adım. İlk denemelerimde defalarca katlayıp açıp tekrar denediğimi itiraf ediyorum. Ama ilk köşeyi çözdüğünüz anda diğer 3 köşeyi de rahatlıkla yapabilirsiniz. Katlamaları yaparken üçgen bir parçanın kaldığını farkedeceksiniz. O parçayı kasenin kenarları üzerinden dışa doğru katlayın.
Bunun sonunda 13. adımdaki gibi kenarlarından üçgen parçalar çıkan kaseyi elde etmiş olacaksınız. Kulak şeklinde açık kalan üçgen parçaları dilerseniz dıştaki ceplere katlayarak gizleyebilirsiniz. Dilerseniz kenarları açık biçimde de kullanabilirsiniz.

Kaseyi ince kağıttan yaptığınızda içine koyacağınız objelerin daha hafif olması gerekiyor. Kalın kağıt katlamayı zorlaştırsa da oldukça stabil sonuçlar veriyor. Bu da benden ipucu olsun 😉 Tercih sizin.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: