Skip to content
27/01/2012 / mimark

Evde Depolama Önerileri

“Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.” diyerek günün yazısıyla ilgisiz ancak haftanın yazılmayan yazılarını açıklayan özlü bir sözle başlamak istedim bugünkü yazıma. Pazartesiden beri hiç yazı yazamamamın sebebi evdeki sağlık problemlerimizdi. Konu, sağlık olunca tüm hayat duruveriyor. Hele ki çocuğun hastaysa daha da bir başka. Eskiden -çocuktan önce- hasta olmak bile daha kolaymış. Hem çocuklu hem hasta olunmuyormuş. Bu da anne olunca öğreniliyormuş. Zaten bebekler, çocuklar hasta olmasın onlar hep sağlıklı, neşeli olsunlar. Bizler başımızın çaresine bakarız.
…..
….

..
.
Geçen hafta evdeki çalışma alanlarından örnekler vermiştim. Peki…Bu çalışma alanlarına aletleri, malzemeleri, ıvırımızı, zıvırımızı nasıl koymalı, nasıl düzenlemeli? Elimizi her attığımızda aradığımızı aradığımız yerde nasıl bulmalı?

Ben düzen sevenlerdenim. Herşeyin yerli yerinde durması bana huzur verir. Gözüm kapalı da olsa aradığımı yerinde bulmak beni mutlu eder. Atölyemin ilk kuralı da “Aldığını işin bitince aldığın yere koy.” Koy ki lazım olduğunda bulasın. Koy ki bir başkası sorduğunda sen orda olmasan da tarif edip ona buldurabilesin. Koy ki arkandan gelip çalışacak olana kolaylık olsun, saygı olsun.

Sadece çalışma odasında değil evin her noktasında düzen ve depolama biçimleri, o mekanın kullanımı kolaylaştırır aslında. Hem kullanımını kolaylaştırır hem de yerden ve zamandan kazanç sağlar. Bugün de evdeki depolama ve düzenleme konusunda bazı ipuçları paylaşarak sizlere fikir vermek istiyorum.

Kağıtlar, zarflar, faturalar, kalemler, boyalar, kurdeleler, ufak parçalar, elişi malzemeleri -kesiciler, deliciler, baskılar, yapıştırıcılar, oyuncaklar, cdler, takılar, kozmetik malzemeleri, kuru bakliyat, kuruyemişler, sebzeler, meyveler, temizlik malzemeleri, tamir aletleri, fırçalar, ayakkabılar, anahtarlar, çantalar ve daha niceleri…

Sepetler ve kutular her zaman hayat kurtarıcıdır. Hele çocuklar varsa evde oyuncakları ve bir sürü oyuncak parçasını ortadan bir anda yok etmeye yardımcı olurlar. Küçük kutular da makyaj malzemeleri ve takılar için idealdir. Küpeler ise en güzel asılarak saklandığında kolaylıkla bulunabilir. Yoksa küpenin diğer eşini bulmak isterken tüm çekmece veya kutu bir anda altüst olabilir.


Daha fazlası için:
http://www.bhg.com/decorating/closets/reach-in/clever-storage-closets/#page=13
http://www.bhg.com/decorating/storage/organization-basics/charming-hardworking-storage/#page=21
http://www.bhg.com/decorating/storage/organization-basics/simple-storage-for-less/
http://www.bhg.com/decorating/storage/scrapbooking/creative-scrapbooking-storage-solutions/#page=18
http://www.bhg.com/decorating/storage/scrapbooking/tidy-scrapbook-closet/#page=6
http://www.bhg.com/decorating/storage/sewing-quilting/pretty-sewing-room-makeover/#page=5
http://www.bhg.com/decorating/storage/organization-basics/organize-important-papers-bills-receipts/#page=9
http://www.bhg.com/decorating/storage/craft-room/from-spare-room-to-everyday-hobby-room/
http://www.bhg.com/decorating/storage/craft-room/store-small-craft-supplies/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: