Skip to content
19/01/2012 / mimark

Scrapbook / Fotoğraf Süsleme: 02

Bugün, fotoğraf süsleme ile ilgili faydalı bilgiler vermeye devam ediyorum. Öncelikle karar vermeniz gereken nokta, yapacağınız süslemenin temelini oluşturacak öğeler. Elinizde fotoğraflar, kağıtlar, süslemede kullanacağınız objeler ve elemanlar var, ama nereden ve nasıl başlayacaksınız? Bu konuda yardımcı olacağını düşündüğüm bazı bilgiler vereceğim. Yapılmış bazı çalışmalardan da örnekler vererek açıklamaya çalıştım. Proje sahiplerinin blog sayfaları ve diğer çalışmalarını incelemek için fotoğraflara tıklayın.

Tasarım, Şablon ve Süslemeye Dair Bazı Notlar:

1) Fotoğraflar arasından elemenizi yaptıktan sonra ana fikre karar vermelisiniz. Yapacağınız çalışma özel bir günü anlatacaksa o günün konusu, o günde yaşanan herhangi bir olay, sölenen bir söz, oynanan oyun, katılan kişiler vb. bir ana fikir seçmelisiniz. Yenidoğan bir bebek, yeni eve taşınan bir arkadaşınız, evlilik yıldönümünü kutlayan bir yakınınız, özel bir yaşgünü, mezuniyet, bayram, sünnet, nişan, düğün ve daha aklınıza ne kutlama veya önemli olay geliyorsa o konunun üzerinden de gidebilirsiniz. Son derece basit ve gülümseten bu çalışma, gülücük teması üzerine. Gülücüklerle dolu fotoğraflar ve onun üzerine bir söz, başlangıç için oldukça açık ve net bir çalışma olmuş.


2) Seçtiğiniz konu ve konsepte uygun veya kullanacağınız fotoğrafları ön plana çıkaracak, onlarla uyum içinde olacak veya tamamen kontrast oluşturacak bir renk kombinasyonu seçmeniz gerekmektedir. Eski fotoğraflardan bir çalışma yapacaksanız ve vintage temasından, romantik renklerden hoşlanıyorsanız o tonlarda kağıtlar, kartonlar ve desenler seçmeniz gerekir. Bir yaz tatilinin fotoğrafları ile çalışacaksanız mavi, yeşil, turuncu gibi canlı renklerle çalışabilirsiniz. Süslemede kullanılacak kurdele, boncuk, düğme, iplik, kumaş ve benzeri ürünleri de yine temanıza uygun kullanmaya özen gösterdiğiniz takdirde çalışmanızda uyum ve bütünlüğü sağlamış olursunuz. Aşağıdaki örnekteki gibi fotoğraftaki kızın elbisesinin renklerinde ve tonlarında bir scrapbook çalışması yapılmış. 


3) Tasarımın temel ilkelerinden bir diğeri de tekrardır. Kullandığınız süslemelerde ve malzemelerde tekrar yolunu tercih etmenizde yarar vardır. Bir kelebek formunu kullandıysanız aynı formu çalışmanın çeşitli yerlerinde tekrarlamanız çalışmanın kendi içinde uyumu yakalamasına yardımcı olur ve fotoğraflar arasında veya renkler, malzemeler arasında geçiş yapmanızı sağlayabilir. Örneğin, kumaştan kelebek, kartondan kelebek, metalden kelebek, kelebek baskısı gibi birbirinden farklı yöntemleri de bir araya getirirken aynı form, yöntemler arasında bir bütünlük oluşturabilir. Böylece kelebeği kestiğiniz kumaşı tasarımın başka bir yerinde kullanarak birbirlerine referans vermelerini sağlarsınız. Kelebek benim çok sıklıkla kullandığım bir form olduğundan bu örneği vermek istedim. Aşağıdaki çalışmada fotoğrafların benzerliği bir tekrar oluştururken, katlanmış sarı kağıt çiçekler ve kumaştan güller de bir diğer tekrarı meydana getiriyor.

4) DENGE de tasarım da önemli olan bir diğer unsurdur. Elinizde olan herşeyi bir seferde kullanmanız çok başarılı sonuçlar vermeyebilir. Çok fazla boncuk, düğme, sim, pırıltı, sticker, keçe, kumaş, kurdele  veya renk renk desen desen kağıt, karton kullanmak, varolan tüm malzemeyi tek çalışmaya sığdırmaya çalışmak, sizi işin amacından uzaklaştırır ve sonuç fotoğraf süslemekten çok daha farklı bir yere gidebilir. Dolayısıyla her malzemeyi dengeli kullanmak önemlidir. Ben, çok obje ve süslerle yapılmış çalışmaların fotoğrafı ve projeyi anlaşılmaz kıldığını düşünüyorum ve çok çok dolu çalışmaları beğenmiyorum. Ben hep “Less is more – Az çoktur” fikrinden yanayımdır.
Aşağıda paylaştığım örnekte yoğunluk ortada ve orta sağda. Boş kalan yerler ise çalışmanın tamamı için seçilen renklerde sprey boya kullanarak hafif dokunuşlarla renklendirilerek dengelenmiş.

One Comment

Leave a Comment
  1. Dana Tatar / Jan 20 2012 23:44

    Thanks for sharing my work! I’m glad to have been an inspiration!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: