Skip to content
12/01/2012 / mimark

Scrapbook / Fotoğraf Süsleme: 01

Doğumlar, doğumgünleri, okulun ilk günü, mezuniyetler, yılbaşı partileri, arkadaşlarla gidilen seyahatler, tatiller, nişanlar, düğünler, yıldönümleri ve daha birçok özel günü unutulmaz kılmanın yolu o günleri, anları fotoğraflamaktan geçer. Elimizde bir sürü fotoğraf birikir. Gerçi hayatımıza giren dijital fotoğraf makineleri, cep telefonları, sosyal paylaşım siteleri bu birikimi bilgisayarda dosyalara bırakmıştır ama  fotoğrafları basmadan saklama yöntemleri ve tekniklerinden önce kutular, albümler dolusu fotoğraflar birikmiştir her evde. Fotoğraf çekmecesi, fotoğraf çantası, fotoğraf kutusu veya kutuları ve albümler mutlaka vardır evlerde.

Birikmiş fotoğrafları bir şekilde değerlendirmek mi istiyorsunuz? Yoksa yakın zamanda yaşanan bir günü özel kılmak mı? Ya da sizin için özel olan birisine bir hediye hazırlamayı düşündünüz ve onun fotoğraflarını biraraya getirdiniz ama ne yapabileceğinizi mi bilemediniz? Belki de bir aile büyüğünüze “Çekirdek Ailenizden Sevgilerle” bir sayfa hazırlayacaksınız. Nasıl bir çalışma yaparsanız yapın en önemlisi, yapılan tüm scrapbook çalışmalarının bir hikaye anlatıyor olması. Tamamen sizin elinizden çıkan, özel ve kişisel bir çalışma olması.

Başlamak için birkaç tavsiye:

1- Bir sanat eseri olması veya yeteneğinizi göstereceğiniz bir çalışma olması kesinlikle beklenmez, olmasına da çalışmanın gereği yok. Yapılan işin anlattıkları zaten yeterince değerlidir.

2- Anlatmak istediğiniz kişiye veya güne ait tüm fotoğrafları kullanmanız gerekmez. Tüm çalışmayı başlatacak bir çıkış noktası, bir söz, bir renk, bir olay veya bir anının elinizde olması yeterlidir. Tek bir fotoğraf da herşeyi anlatabilir. Örneğin arabayla çıktığınız bir seyahatin odak noktası rotanızı gösteren bir harita olabilir.

3- Başlamak için her zaman küçük boyutlu albümler, panolar, sayfalar seçmekte fayda var. Ancak çok da küçük olursa ufacık imajlarla, objelerle çalışmak oldukça zorlaşabilir.

4- Seçilen fotoğraf ya da fotoğrafların o anı ve kişiyi yansıtıyor olması da bir diğer önemli unsur. Başka bir yöntem de; çekilen bir manzara fotoğrafının belirli noktaları üzerinde de çalışabilirsiniz.

5- Eğer bu işle ilgileniyorsanız bir kursa, atölye çalışmasına katılıp internetteki sayfalara bakabilirsiniz, forumları, galerileri inceleyip diğer scrapbook-severlerle bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz. Aşağıdaki websayfaları bu konuda yardımcı olabilir. Ayrıca günlük, haftalık bültenlere ve online-dergilere üye olup bu alanda güncel kalabilirsiniz.

Öncelikle dünyanın ilk scrapbook örneği:
http://lmm.confederationcentre.com/

Yurtdışında:
http://scrapbooking.com/
http://www.scrapbooksetc.com/
http://www.papercraftsmag.com/index.html

Facebook’ta:
http://www.facebook.com/#!/fbscrapbooking
http://www.facebook.com/#!/pages/Scrapbooking/105757212790954

Türkiye’de:
http://www.karenhanim.com/ — http://scrapbookinginturkey.blogspot.com/
http://saranavaro.blogspot.com/

Ne yazık ki, scrapbook veya fotoğraf süsleme, ülkemizde çok bilinen ve hayatımızın içinde olan bir hobi değil. Ancak yavaş yavaş ilgilenenlerin sayısı artmaya başlıyor. Tüm malzemeleri Türkiye’de bulmak, talep olmadığından dolayı oldukça zor. Yurtdışına çıkıyorsanız veya yurtdışından gelen yakınlarınız varsa ihtiyaçlarınızı temin etmeniz mümkün. Onun dışında benim bildiğim Yapyapistir ve Kağıt vs.’den malzemeleri bulabilirsiniz. Bazı kırtasiyelerde de çeşitli şekilgeçler ve şekilli makaslar bulmanız mümkün.

Benim ilk scrapbook çalışmalarım ortaokulun ilk yıllarında olmuştu. Yaptığım şeyin scrapbook olduğunu bilmeden sevdiğim şarkı, şarkıcı, oyuncu, film, dizi, şiir, fotoğraf, karikatür, fıkra ve güzel sözleri toplayıp yapıştırmıştım. Yanlarına da kendimce yorumlar ve yazılar eklemiştim. Rafların arasında durur o defterim yıllardır : ) 
….
İlerideki yazılarımda bu konuda daha detaylı bilgileri, malzemeleri, örnekleri paylaşıp bu hobiyi biraz tanıtmaya çalışacağım. Elimden geldiğince yaptığım işleri zaten paylaşıyorum.

Umarım biraz heyecan ve heves uyandırmışımdır sizlerde. Ne dersiniz?

Görseller: http://www.marthastewart.com/crafts

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: