Skip to content
28/12/2011 / mimark

Yılbaşı Sofram Vol. 2

Bugünün 2. sofrası daha sıcak, daha renkli, daha kırmızı, daha canlı, daha dolu dolu. 2 sofrayı da bugüne yetiştirebilmek için günlerdir atölye çalışıp duruyor. Bu sofra için de yine tabii ki simler ortalıkta uçuştu. Sanırım uzunca bir süre evden sim temizlemek durumunda kalacağım. Bu konsepti hazırlarken İpoşum da bana yardımcı oldu. Topları bana getirdi ben de tepelere, tavana, duvara, ağaca, dallara astım. Yemek masasında kırmızı kadife üzerine siyah dantel örtü kullandım. Biraz daha şık ve az biraz ağır olsun diye. Kırmızı suplalar, kırmızı kadehler, kırmızı peçetelikler, kırmızı mumlar, metal aksesuarlarla ve beyaz porselenle uyum içinde sofrada yerlerini aldılar. Büfede ise işin rengi biraz değişti, beyaz ve dore girdi. Duvardan kurdeleler sarkıtıp uçlarından topları sallandırdım. Çam ağacı kuramama sebebimi daha önce belirtmiştim. Dolayısıyla büfe üzerine yerleştirdiğim ferforje ağacımı kırmızı toplarla süsleyip kenarına hediyeleri koydum.

Henüz yemeklerim hazır olmadığından büfe şimdilik bu şekilde kaldı. Ancak yılbaşı akşamı yemek ve içecekler burada yer alacaklar. Böylece yemek masası daha sade ve kendi konseptinde kalacak. Bazen sofranın yemeklerden arınmış şekilde, az servis tabağıyla kalmasını ve yemek ve içecek servisinin ayrı bir yerde yapılmasını daha avantajlı buluyorum. Özellikle masa, alabileceği en fazla kişi tarafından kullanılıyorsa. Yemek servisinin masadan yapılmıyor olmasının diğer bir artısı da masa örtüsünün lekelere karşı daha fazla korunabilmesi. Dökülen içecek, tabaktan kayan bıçak, damlayan sos, şişenin ağzından akan içki, sakar ev sahibi ve benzeri olaylar tabii ki kapsam dışında kalıyor.

Şimdi sırada yemeklerin hazırlanması, tabaklara yerleşmesi ve cumartesi akşamı misafirlerimin gelmesi kalıyor. Umarım dünkü ve bugünkü yazılarım biraz olsun sizlere de ilham verebilmiştir.


Şimdiden afiyet olsun.

Fikir-Konsept ve Fotoğraflar: Ebru Ulu – Benim Küçük Atölyem
Kırmızı Supla, Kadehler, Metal Şamdanlar, Metal Pasta Tabağı: Mudo Concept
Kumaş Peçeteler ve Dallı Tuzluk-Biberlik: Serenk
Kırmızı Peçetelikler: Zara Home
Mumlar, Yılbaşı Süsleri, Ferforje Ağaç: Euroflora

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: