Skip to content
05/12/2011 / mimark

Biraz Kağıtişi

Scrapbook kursumuzun 2. seviyesi bitmek üzere. 3 haftadır üzerinde ince ince çalıştığımız ailem albümü nihayet bitti. Oldukça farklı teknikler ve pratik yöntemler öğrendik. Aynı zamanda çok değişik malzemeleri çok değişik amaçlarla kullandık. Scrapbook adı üstünde zaten, elinize geçen her türlü şeyi değerlendirebileceğiniz bir çalışma alanı. Hediye paketlerinin, çiçeklerin ambalajları, kutuları, fiyonk ve kurdeleleri olsun, eski gazeteler, dergiler, fotokopiler hatta naylon ve karton poşetler olsun veya kopmuş dikilmeyi bekleyen düğmeler, daralan kotlar aklınıza gelebilecek her türlü malzeme, ürün, eşya scrapbook malzemesi olabilir. Burdan çıkacak sonuç tabii ki; konuyla ilgilenenler hiçbirşeyi atmasın, evleri çöp eve dönüşsün değil. Ama neleri atmadığınızı da unutmayın, işinize bu alanda bir gün yarayabilir.
Bu iş oldukça sabır istiyor. Biraz da malzemeleri tanımak ve kullanımları hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Kumaş kağıda nasıl tutturulur, düğme kartona dikilebilir mi, kağıt kağıda dikilir mi, fiyok nasıl yapılır, iplik iğneden nasıl geçer, makas nasıl tutulur, maket bıçağı ve cetvel nasıl bir ikilidir, araya karton girerse ne olur, kağıt nasıl delinir, delik nasıl yırtılmaz olur, sıcak silikona dokunursam ne olur ve benzeri. Neyse ki mesleğim, bu soruların tümünü zamanında deneyimleyerek cevaplamamı sağladı. Dolayısıyla eskiden projemi çizer, paftaya yerleştirir, süsler püsler, sunardım, şimdi fotoğraf albümlerini süslüyor, cildini yapıp bir de kurdele ile bağlıyorum:) Yani değişen pek de bir şey olmadı, içerik haricinde:)
Öğrendiğim bu tekniklerle bambaşka bir alanda yeni çalışmalarım var. Yakında yaptıklarımı burada paylaşacağım. Ama biraz daha öğrenmem ve keşfetmem gerekiyor. Aynı şekilde, tebrik kartı, davetiye, teşekkür kartı yapımı olsun, geçen hafta paylaştığım hediye torbaları olsun veya hediye kutuları, ambalajlar olsun tamamını yeniden yorumlamak ve kişiye özel hale getirmek isterseniz bu kursun kapısını bir çalın derim. Birşey yiyip içmek yasak -malum kırıntıların bantla karton arasında kalmasını veya tertemiz bir sayfaya çay dökülmesini istemeyiz, kaldı ki çay izi etkisi vermek isteyebiliriz de günün birinde-  ama sohbet güzel, enerji yüksek, keyifler yerinde, e bir de yeni şeyler öğreniyoruz. Daha ne olsun. Yeni dönem scrapbook kursu yapyapıştır atölyede aralık ayında başlıyor. İlgilenenlere duyurulur.

Bu arada, heryerde kırmızı-yeşil yeni yıl havası esmeye başlamışken geçen gün misafirliğe giderken yanımda bu çiçekleri götürdüm.
Ben en çok mini ponponları ve gülleri yapmayı seviyorum. Bence en güzel de onlar gözüküyor.


Bugün paylaşmak istediğim bir diğer elişi çalışmam da perşembe günü bahsettiğim dilek takvimi. Kağıt ve naylon poşetleri kestim, biçtim, diktim, yapıştırdım, zımbaladım, bağladım, boyadım, damgaladım ve dilek keselerimi tasarladım. Beyaz ferforje ağacıma da asınca sanki yeniyıl süslemesiymiş gibi oldu. Ben yaparken çok keyif aldım, şimdi de bakarken çok mutlu oluyorum.
Bu sene meraklı bir gezginin evde dolaşması sebebiyle çam ağacını kuramayacağım. Ama bu durum, ışıl ışıl, rengarenk süslerle yeniyıla girmeme engel değil. Masaüstü ağacımı dilek poşetleriyle süsledim, birkaç tane de top astım. Gerçi yakında yılbaşı süsleri de yapıp ağacıma asacağım ve burada paylaşacağım. Ama şimdilik yaptıklarım bu kadar. Sanırım kağıt işleri de bugünlük bu kadar.
Işıl ışıl bir hafta dilerim herkese.

3 Comments

Leave a Comment
 1. Culpan / Dec 5 2011 21:49

  kime misafirliğe giderken götürdün bu çiçekleri? çok şanslıymış ev sahibi. Sevgiler, başarılar, ilham meleğin yanından hiç ayrılmasın:)

  • mimark / Dec 5 2011 23:08

   :))
   Teşekkür ederim.

 2. yapyapistir / Dec 9 2011 21:42

  Hepsini cok guzel hazırlamıssın ellerıne saglık

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: