Skip to content
01/12/2011 / mimark

Çikolatalı Dilek Takvimi

Yurtdışında oldukça popüler olan ve yılın tam da bugünü kullanılmaya başlanan özel bir takvim vardır, Advent Calender. Genel anlamda Advent, Hıristiyanlık’ta İsa’nın doğumunun beklendiği dönemin adıdır. 1 Aralık’tan başlayıp 24 Aralık’a, Noel gününe kadar geri sayım yapılan bu takvimin 24 kapısı bulunmaktadır. Herbir kapının arkasında küçük süprizler ve şekerlemeler bulunur ve her gün bir kapısı açılır. Günümüzde daha çok çocuklara eğlence amaçlı da yapılan ve geleneklerle süslenmiş, bazen tamamen dini imajlar, ayetler, şiirler de içeren bir takvimdir.
Şimdi bundan bize ne diyenleriniz mutlaka vardır. Evet, Noel kutlamayanlar için hiçbir anlamı olmayabilir (ama benim bir fikrim var). İlgilenenler için aşağıda bu amaçla yapılmış olan çalışmaları paylaştım. Bu Advent Calender’ların scrapbook kapsamında da yapılan örnekleri de bulunuyor. Fikir bir anlamda benim çok hoşuma gitti ve bana başka şekilde ilham verdi.

Şimdi gelelim benim fikrime. Bahsettiğim bu takvim, bugünden başlayarak 31 Aralık gecesine kadar geri sayım yapan; amacı, tamamen çocukları ya da bundan keyif alacak yetişkinleri eğlendirmek olan bir oyun şekline dönüştürülebilir. 31 tane farklı kutu, paket veya zarfın içerisine hediyeler, çikolata, şeker veya yeni yıl için dilekler yazılıp konabilir. Üzerlerine 1’den 31’e kadar sayılar yazılıp hergün bir tanesi açılır. Oyunu daha da çeşitlendirip evde bulması zor olmayan yerlere saklayıp evdekilerin bulması sağlanır ve pakedi bulan kişi içindekini de kazanmış olur, içinden aynı zamanda bir sonrakinin yeriyle ilgili ipucu çıkabilir.
Advent takvimler bu şekilde kullanılıyor mu bilmiyorum ama ben bunu Advent fikrinden ayırıp yeni yıl dilekleri ve hediyeleri olarak yeniden yorumluyorum. Haftasonu 31 tane paket yapmayı planlıyorum. Umarım pazartesiye yetişir ve sizlerle yaptığım paketleri paylaşabilirim. En kısa zamanda da oyunu oynamaya başlarım. Ne kadar erken başlarsak o kadar çok güzel dileğimiz ve çikolatamız olur.

Bugün bu yazıyı okuyarak ilk zarfı açmış oldunuz ve içinden SEVGİ çıktı. Sevgi dolu bir gün ve yıl dilerim şimdiden.


http://en.wikipedia.org/wiki/Advent_calendar
http://christmascardss.com/2011/08/06/advent-calendar/
http://budgetwisehome.com/tag/advent-calendar-ideas/
http://www.skiptomylou.org/2011/11/25/counting-down-to-christmas-advent-calendars/
http://kidoinfo.com/ri/advent-calendar/
http://allthingsbeautiful-charity.blogspot.com/2010/11/advent-calendars.html
http://www.scrapbooksetc.com/blogs/iscrapuscrap/2011/11/09/check-out-this-advent-calendar/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: